Zaujímavosti

Vŕtacie korunky – prečo ich aktivovať a kedy ich brúsiť?

brúsny kameň jadrového vrtáku

Pred použitím novej diamantovej korunky je potrebné vykonať jednoduchú, ale dôležitú operáciu. Rovnako ako pri aktivácii telefónnej SIM karty, aj vŕtacia korunka práve nasadená na jadrovú vŕtačku sa musí „aktivovať“ špecifickým postupom, aby nedošlo k jej poškodeniu pri používaní.

Maxima má v ponuke špeciálny brúsny kameň vhodný na tento účel, ktorý Vám vďaka abrazivite materiálu, z ktorého je vyrobený, umožňuje pripraviť vŕtaciu korunku na prvé použitie, ako aj po niekoľkých vŕtaniach ho znovu nabrúsiť.

Postup je veľmi jednoduchý: stačí vrták na pár sekúnd priložiť na špeciálny brúsny kameň tak, ako keby ste ho chceli vŕtať.

Kedy je však potrebné nabrúsiť jadrový vrták , keď už bol aktivovaný? Závisí to od používania a druhu materiálov, na ktorých sa práca vykonáva.

Brúsenie nie je potrebné opakovať po vyvŕtaní každej diery, stačí prejsť vrtákom po brúsnom kameni každé 2-3 diery v prípade neabrazívnych materiálov.

Nie je to bezpodmienečne nutné, ak vykonávate suché jadrové vŕtanie tehlového alebo asfaltového povrchu: ich abrazivita často postačuje na zabrúsenie jadrového vrtáku.

Naopak, po opracovaní keramických alebo betónových, neabrazívnych materiálov sa dôrazne odporúča nástroj obrúsiť.

S týmto malým trikom bude diamantový vrták schopný poskytnúť najlepší výkon, účinnosť a odolnosť.

Predchádzajúci článok
Láska na prvú dieru
Nasledujúci článok
Ako sme sa dostali po vŕtačku MAXIMA